Подорож із Хургади в Асуан та Абу Сімбел без турфірм
Подорожували до Нубії:

1. Nicks_UA

2. Вітя

3. Таня

 

Маршрут:

02.01.2009 – виїзд в ніч з Хургади (Hurgada) на автобусі

03.01.2009 – Асуан (Aswan), пам’ятки на Нілі в межах міста

04.01.2009 – поїздка в Абу Сімбел (Abu Simbel)

05.01.2009 – Асуан (храми за містом на островах) та виїзд в ніч в Хургаду

 

Транспорт

 

Автобус Хургада – Асуан – 50 LE, 8-10 годин

Ми були під час Рамазану, тому рейсів було дуже мало. З Хургади до Асуану лише прохідні автобуси і квитки завчасно купити неможна, тільки займати вільні місця по приїзду автобуса. На зворотному шляху попри те, що ми їхали вночі, водій ввімкнув в автобусі через динаміки якусь безперервну молитву і вона просто доводила нас до сказу. Мало того, що вона сама по собі надзвичайно нагнітала атмосферу, так ще й ПОЛОВИНА АВТОБУСУ намагалась бубніти її вголос. Просто хотілося їх всіх там повбивати. Навіть довелось ввімкнути Металіку в телефоні на всю гучність :)

 

Автобус Асуан – Абу Сімбел – 25 LE, 4 години

Такий автобус лише 1 на добу, о 8-ій ранку з Асуану до Абу Сімбелу та о 13-30 назад. 1,5 години для оглядин храмів Абу Сімбелу занадто мало, тому добре що все ж таки ще їздять маршрутки, хоча розкладу у них і немає.

Маршрутка Абу Сімбел – Асуан – 30 LE, 4 години + час на заповнення

Абу Сімбел знаходиться на самісінькому півдні Єгипту, на кордоні з Суданом, тому на рейсі двічі паспортний контроль. Через 2 години є зупинка посеред пустелі, там можна сходити в туалет та якщо Ви не дуже гидливі, то випити води або чаю, зовсім легко перекусити, тощо. Зупинка надзвичайно колоритна, але про це читайте в загальному нарисі про цю мандрівку.

 

Яхти та човни

 

Фелюка (місцева назва простої невеликої однопарусної яхти на Нілі) – 25 LE/год

На оглядини гробниць шляхти, о. Кітченера, мавзолея Ага-Хана з монастирем Св. Сімеона та о. Елефантін нам знадобилось 6 годин.

 

Човен на о. Філе – 60 LE в обидва боки з очікуванням

Човен на острів до Храму Калабша – 45 LE в обидва боки з очікуванням (було всього 2 човни і торг був недоречним)

 

 

Таксі


Автостанція – готель Memnon – 10 LE

Готель Memnon – асуанські каменеломні та незавершений обеліск – 5 LE

Асуанські каменеломні та незавершений обеліск – храм на о. Філе – 10 LE

Храмовий комплекс на острові Філе – храм Калабша – 20 LE

 

Біля храму Калабша туристів мало і таксистів немає взагалі, тому повертатися до Асуану довелось автостопом. Ніхто підбирати не хотів і ми просто йшли пішки аж поки нам не трапилась якась рейсова маршрутка по 1 LE з людини :) Тут потрібно одразу домовлятися з таксистом, який тебе привозить, щоб він очікував.

 

 

 

 

Проживання

 

Готель Memnon – 150 LE за 3х номер на добу

 

Мабуть колись був зовсім непоганий готель, але зараз принаймні свіжості йому не вистачає точно. Нічого зайвого, але все необхідне є і на додачу чудовий краєвид з вікна на Ніл за абсолютно гуманну ціну. Можна просто сидіти біля вікна та спостерігати як його розсікають фелючки. Після 0 годин вода в душі ледь тепла.

 

 

Визначні місця та пам'ятки

 

Гробниці шляхти (Tombs of Nubian princes) – 30 LE, ISIC  15 LE. Практично все зроблено з м’якого каміння, пару досить непоганих склепів. В цілому нічого особливо, але розташовані в місці з чудовим краєвидом на Ніл. На верхівці пагорба невеличка церква Qubett el Hawa, майже капличка.

 

Острів Кітченера (Kitchener’s island), ботанічний сад – 10 LE. Тут зібрана велика колекція різноманітних пальм (зустрічаються дуже оригінальні та навіть кумедні екземпляри) і всіляких тропічних квітів. Для Єгипту це дуже нетипове місце, оазис буйної краси природи зі свіжим вологим повітрям посеред пустелі. До того ж тут дуже спокійна, я б навіть сказав затишна атмосфера. Так і хочеться тут залишитись :) Було б дуже непогано взяти сюди щось перекусити, бо в місцевій кафешці за чай просять 15 LE.

 

Мавзолей Ага-Хана III та монастир Св. Сімеона (Aga Khan III Mausoleum & Monastery of St. Simeon). Мавзолей зачинений, можна лише подивитися на нього з верхівки пагорбу, але зовні симпатичний. Монастир був на реконструкції. На верхівку пагорбу можна піднятися на верблюді, хоча туди й пішки йти хвилин 10, не більше.

 

Острів Елефантін (Elephantine island). Асуанський музей (30 LE, ISIC  15 LE) може справити враження лише на людину, яка ще в Єгипті абсолютно нічого не бачила. Експозиція зовсім невелика та дуже проста. Єдине, що в ньому є дуже показові майже повністю відкриті зразки мумій, а натуральну мумію та ще й з головою в Єгипті як не дивно побачити можна не часто. Поруч з музеєм розташовані залишки нубійського селища. Не можу сказати, що навіть порівняно скажімо з курдським є якась суттєва різниця. Ніломір (Nilometer) виявився досить цікавою штукою. Він уявляє собою тунель зі сходами, що спускається до Нілу, на стінах якого вмонтовані мармурові таблички. Кожна табличка має свій послідовний номер та свою власну шкалу з меншими позначками. Таким чином рівень води в Нілі вимірювався цими двома цифрами та по ньому зокрема робили прогноз про урожайність.

 

Асуанські каменеломні та незавершений обеліск (Aswan quarry & unfinished Obelisk) – 30 LE, ISIC 15 LE. Граніт видовбували з суцільної породи ще більш твердим камінцем вручну. Оскільки розміри гранітних виробів були чималими, то спочатку потрібно було ще оцінити чи вистачить габаритів самої породи. Для цього по периметру виробу робили отвори і перевіряли чи кругом буде граніт на потрібній глибині. Також використовувався якийсь інструмент на зразок багатозубого зубила. Від нього залишились сліди на виробках. Також не виключено, що використовувалось розщеплення за допомогою дерев’яних кілків. Ну обеліски звісно що видовбували в горизонтальному положенні :) Саме незавершений обеліск, який тріснув в процесі видобування, і залишився наочним посібником в асуанських каменеломнях. До Фів та Гізи велетенські артефакти з асуанського граніту просто сплавляли за течією по Нілу. На виході справжня смуга перешкод з торговців :)

 

Храмовий комплекс Ісіди на острові Філе (Philae Temple) – 50 LE, ISIC 25 LE. За стилем трохи схожий на Луксорський храм Амона Ра, звісно, що не такий помпезний, проте розташування на острові надає йому можливо навіть більшої чарівності.

 

Храм Калабша та інші (Temple of Kalabsha, Temple of Mandulis...) – 30 LE, ISIC 20 LE. По дорозі на човні до острова з храмами видно Асуанську гранітну дамбу, яка вважається майже вічною. Її можна відвідати за 20 LE, але ми обмежились спогляданням на неї з човна. Фараонів хоронили не в середині храму, а в окремих усипальнях, що розташовані трохи збоку. Там просто шикарно збереглися фрески, навіть краски майже кругом вціліли. Поруч з причалом монумент радянсько-єгипетської дружби. За задумом архітектора це мали бути 5 пелюстків лотоса з кільцем з оглядовим майданчиком, але через зовсім недоречну та абсолютно негармонічну гігантоманію виглядає потворно.

 

На лазерне світлове шоу на острівних храмах Асуана ми не потрапили. У нас була досить щільна програма з невеликою кількістю вільного часу, а в єдиний день, який нам підходив англійська версія починалась вже о 17-00, а ми лише о 20-00 повернулися з Абу Сімбелу. Для того, щоб потрапити на світлове шоу потрібно завчасно цікавитись їх розкладом з мовами та завчасно підлаштовувати під нього свою програму.

 

Храми Абу Сімбела (90 LE, ISIC  48.5 LE). Під час будівництва дамби в Асуані ці храми потрапляли в зону затоплення озера Насер, тому їх розпиляли на шматки та повністю перенесли в інше місце, яке було вищим. Не виключено, що це було зроблено лише через те, що ці храми охороняло ЮНЕСКО. Тим не менш храми збережено та тепер вони розташовуються на пагорбі з чудовим краєвидом на озеро Насер. Після перенесення храми накрили ковпаком та засипали землею, тому зараз їх легко побачити здалеку. Їх видно майже одразу з автобусної зупинки. До них потрібно продовжувати йти в напрямку руху автобусу та після містка повернути ліворуч, йти хвилин 10. В храмах заборонено фотографувати, тому зробити багато фоток не вдасться, але за бакшиш можна навіть сфотографуватися з ключем, яким був провідником в князівстві мертвих :)

 

 

Харчування

 

Омлет з сиром та джемом, каркаде, фруктовий салат (сніданок в готелі Memnon) – 23 LE

Риба з рисом та овочами (ресторан на набережній Асуана) – 40 LE

Риба з Нілу Tlabia та каркаде + безкоштовний лимонний фреш (рибний ресторан поруч з готелем Memnon) – 27 LE

Рибне філе та банановий фреш (рибний ресторан поруч з готелем Memnon) – 52 LE

 

Фреш з очерету – 1 LE

Фреш з апельсину – 3 LE

 

В кафе та ресторанах 10% за обслуговування не включають в ціни в меню, іноді окремо беруть податок 10 LE.

 

 

Корисні поради

 

З європейців в Єгипті звісно що намагаються кругом зрубати побільше грошенят та часто-густо називають захмарні ціни, але певні місця (зокрема точки, які роблять фреши, іноді продавці фруктів, тощо) не рідко мають вивішений прайс-лист або якісь таблички з цінами. Ціни звісно, що пишуться арабські для місцевого населення, але їх зовсім неважко вивчити та отримувати з цього певний зиск. Я, наприклад, просто перемалював їхні арабські цифри з відповідністю до наших арабських та коли йшов по місту чи їхав на таксі вивчав їх по номерним знакам авто. Потім підходиш до точки з фрешами запитуєш скільки коштує апельсиновий фреш, тобі кажуть наприклад 10 LE, дивишся на прайс та кажеш, що я тут не бачу цифри 10 LE. В цей момент потрібно бачити їх обличчя :) Ніхто не здогадується, що читати арабською ти все рівно не вмієш та одразу ж отримуєш відповідь: “Ну добре, 3 LE” :) Все, більше ніяких розмов.

 

Висновки

 

Нубійські пам’ятки Асуану та Абу Сімбелу зовні не такі величні та вражаючі як Луксору та Гізи, проте всередині вони збереглися значно краще. Після того як я ознайомився з величчю форми пам’яток у Фівах та Гізі, якраз було досить доречно зробити наступний крок і більше уваги приділити якості внутрішнього наповнення єгипетської культури. До того ж розташування визначних місць у Нубії по берегах Нілу, озера Насер та особливо на островах робить таку подорож значно цікавішою та більш романтичною. Чого варта лише прогулянка по Нілу на яхті сама по собі? Примощуєшся на палубі зручніше, лагідне зимове єгипетське сонечко на небі та плескотіння синьої безодні Нілу під ногами. Дивишся навкруги, а там екзотична рослинність посеред пустелі, великі круїзні кораблі та безліч маленьких фелюк, які цілий день невтомно борознять здається всю блакитну поверхню Нілу аж до горизонту. Від цих маленьких парусних човників взагалі неможливо відірвати погляд. Вони немовби би мурахи, які ні на секунду не припиняють рух в своєму водяному мурашнику. Асуан справжня перлина Нілу. В Єгипті з його романтичною чарівністю можна співставити хіба що цивілізовану красу Олександрії.

 

 

Нарис з моїми враженнями від цієї подорожі до Єгипту взимку http://nicks-trips.livejournal.com/11093.html

Всі фото з цієї подорожі до Єгипту на свята http://nicks.io.ua/album440216

 

Подорожували до Нубії:

  1. Nicks_UA
  2. Вітя
  3. Таня

 

Маршрут:

02.01.2009 – виїзд в ніч з Хургади (Hurgada) на автобусі

03.01.2009 – Асуан (Aswan), пам’ятки на Нілі в межах міста

04.01.2009 – поїздка в Абу Сімбел (Abu Simbel)

05.01.2009 – Асуан (храми за містом на островах) та виїзд в ніч в Хургаду

 

Транспорт

 

Автобус Хургада – Асуан – 50 LE, 8-10 годин

Ми були під час Рамазану, тому рейсів було дуже мало. З Хургади до Асуану лише прохідні автобуси і квитки завчасно купити неможна, тільки займати вільні місця по приїзду автобуса. На зворотному шляху попри те, що ми їхали вночі, водій ввімкнув в автобусі через динаміки якусь безперервну молитву і вона просто доводила нас до сказу. Мало того, що вона сама по собі надзвичайно нагнітала атмосферу, так ще й ПОЛОВИНА АВТОБУСУ намагалась бубніти її вголос. Просто хотілося їх всіх там повбивати. Навіть довелось ввімкнути Металіку в телефоні на всю гучність :)

 

Автобус Асуан – Абу Сімбел – 25 LE, 4 години

Такий автобус лише 1 на добу, о 8-ій ранку з Асуану до Абу Сімбелу та о 13-30 назад. 1,5 години для оглядин храмів Абу Сімбелу занадто мало, тому добре що все ж таки ще їздять маршрутки, хоча розкладу у них і немає.

Маршрутка Абу Сімбел – Асуан – 30 LE, 4 години + час на заповнення

Абу Сімбел знаходиться на самісінькому півдні Єгипту, на кордоні з Суданом, тому на рейсі двічі паспортний контроль. Через 2 години є зупинка посеред пустелі, там можна сходити в туалет та якщо Ви не дуже гидливі, то випити води або чаю, зовсім легко перекусити, тощо. Зупинка надзвичайно колоритна, але про це читайте в загальному нарисі про цю мандрівку.

 

Фелюка (місцева назва простої невеликої однопарусної яхти на Нілі) – 25 LE/год

На оглядини гробниць шляхти, о. Кітченера, мавзолея Ага-Хана з монастирем Св. Сімеона та о. Елефантін нам знадобилось 6 годин.

 

Таксі

Автостанція – готель Memnon – 10 LE

Готель Memnon – асуанські каменеломні та незавершений обеліск – 5 LE

Асуанські каменеломні та незавершений обеліск – храм на о. Філе – 10 LE

Храмовий комплекс на острові Філе – храм Калабша – 20 LE

 

Біля храму Калабша туристів мало і таксистів немає взагалі, тому повертатися до Асуану довелось автостопом. Ніхто підбирати не хотів і ми просто йшли пішки аж поки нам не трапилась якась рейсова маршрутка по 1 LE з людини :) Тут потрібно одразу домовлятися з таксистом, який тебе привозить, щоб він очікував.

 

Човен на о. Філе – 60 LE в обидва боки з очікуванням

Човен на о. Філе – 45 LE в обидва боки з очікуванням (було всього 2 човни і торг був недоречним)

 

 

Проживания

 

Готель Memnon (http://memnonhotel-aswan.com) – 150 LE за 3х номер на добу

 

Мабуть колись був зовсім непоганий готель, але зараз принаймні свіжості йому не вистачає точно. Нічого зайвого, але все необхідне є і на додачу чудовий краєвид з вікна на Ніл за абсолютно гуманну ціну. Можна просто сидіти біля вікна та спостерігати як його розсікають фелючки. Після 0 годин вода в душі ледь тепла.

 

 

Визначні місця та пам’ятки

 

Гробниці шляхти (Tombs of Nubian princes) – 30 LE, ISIC  15 LE. Практично все зроблено з м’якого каміння, пару досить непоганих склепів. В цілому нічого особливо, але розташовані в місці з чудовим краєвидом на Ніл. На верхівці пагорба невеличка церква Qubett el Hawa, майже капличка.

 

Острів Кітченера (Kitchener’s island), ботанічний сад – 10 LE. Тут зібрана велика колекція різноманітних пальм (зустрічаються дуже оригінальні та навіть кумедні екземпляри) і всіляких тропічних квітів. Для Єгипту це дуже нетипове місце, оазис буйної краси природи зі свіжим вологим повітрям посеред пустелі. До того ж тут дуже спокійна, я б навіть сказав затишна атмосфера. Так і хочеться тут залишитись :) Було б дуже непогано взяти сюди щось перекусити, бо в місцевій кафешці за чай просять 15 LE.

 

Мавзолей Ага-Хана III та монастир Св. Сімеона (Aga Khan III Mausoleum & Monastery of St. Simeon). Мавзолей зачинений, можна лише подивитися на нього з верхівки пагорбу, але зовні симпатичний. Монастир був на реконструкції. На верхівку пагорбу можна піднятися на верблюді, хоча туди й пішки йти хвилин 10, не більше.

 

Острів Елефантін (Elephantine island). Асуанський музей (30 LE, ISIC  15 LE) може справити враження лише на людину, яка ще в Єгипті абсолютно нічого не бачила. Експозиція зовсім невелика та дуже проста. Єдине, що в ньому є дуже показові майже повністю відкриті зразки мумій, а натуральну мумію та ще й з головою в Єгипті як не дивно побачити можна не часто. Поруч з музеєм розташовані залишки нубійського селища. Не можу сказати, що навіть порівняно скажімо з курдським є якась суттєва різниця. Ніломір (Nilometer) виявився досить цікавою штукою. Він уявляє собою тунель зі сходами, що спускається до Нілу, на стінах якого вмонтовані мармурові таблички. Кожна табличка має свій послідовний номер та свою власну шкалу з меншими позначками. Таким чином рівень води в Нілі вимірювався цими двома цифрами та по ньому зокрема робили прогноз про урожайність.

 

Асуанські каменеломні та незавершений обеліск (Aswan quarry & unfinished Obelisk) – 30 LE, ISIC 15 LE. Граніт видовбували з суцільної породи ще більш твердим камінцем вручну. Оскільки розміри гранітних виробів були чималими, то спочатку потрібно було ще оцінити чи вистачить габаритів самої породи. Для цього по периметру виробу робили отвори і перевіряли чи кругом буде граніт на потрібній глибині. Також використовувався якийсь інструмент на зразок багатозубого зубила. Від нього залишились сліди на виробках. Також не виключено, що використовувалось розщеплення за допомогою дерев’яних кілків. Ну обеліски звісно що видовбували в горизонтальному положенні :) Саме незавершений обеліск, який тріснув в процесі видобування, і залишився наочним посібником в асуанських каменеломнях. До Фів та Гізи велетенські артефакти з асуанського граніту просто сплавляли за течією по Нілу. На виході справжня смуга перешкод з торговців :)

 

Храмовий комплекс на острові Філе (Philae Temple) – 50 LE, ISIC 25 LE. За стилем трохи схожий на Луксорський храм Амона Ра, звісно, що не такий помпезний, проте розташування на острові надає йому можливо навіть більшої чарівності.

 

Храм Калабша (Temple of Kalabsha or Temple of Mandulis) – 30 LE, ISIC 20 LE. По дорозі на човні до острова видно Асуанську гранітну дамбу, яка вважається майже вічною. Її можна відвідати за 20 LE, але ми обмежились спогляданням на неї з човна. Фараонів хоронили не в середині храму, а в окремих усипальнях, що розташовані трохи збоку. Там просто шикарно збереглися фрески, навіть краски майже кругом вціліли. Поруч з причалом монумент радянсько-єгипетської дружби. За задумом архітектора це мали бути 5 пелюстків лотоса з кільцем з оглядовим майданчиком, але через зовсім недоречну та абсолютно негармонічну гігантоманію виглядає потворно.

 

На лазерне світлове шоу на острівних храмах Асуана ми не потрапили. У нас була досить щільна програма з невеликою кількістю вільного часу, а в єдиний день, який нам підходив англійська версія починалась вже о 17-00, а ми лише о 20-00 повернулися з Абу Сімбелу. Для того, щоб потрапити на світлове шоу потрібно завчасно цікавитись їх розкладом з мовами та завчасно підлаштовувати під нього свою програму.

 

Храми Абу Сімбела (90 LE, ISIC  48.5 LE). Під час будівництва дамби в Асуані ці храми потрапляли в зону затоплення озера Насер, тому їх розпиляли на шматки та повністю перенесли в інше місце, яке було вищим. Не виключено, що це було зроблено лише через те, що ці храми охороняло ЮНЕСКО. Тим не менш храми збережено та тепер вони розташовуються на пагорбі з чудовим краєвидом на озеро Насер. Після перенесення храми накрили ковпаком та засипали землею, тому зараз їх легко побачити здалеку. Їх видно майже одразу з автобусної зупинки. До них потрібно продовжувати йти в напрямку руху автобусу та після містка повернути ліворуч, йти хвилин 10. В храмах заборонено фотографувати, тому зробити багато фоток не вдасться, але за бакшиш можна навіть сфотографуватися з ключем, яким був провідником в князівстві мертвих :)

 

 

Харчування

 

Омлет з сиром та джемом, каркаде, фруктовий салат (сніданок в готелі Memnon) – 23 LE

Риба з рисом та овочами (ресторан на набережній Асуана) – 40 LE

Риба з Нілу Tlabia та каркаде + безкоштовний лимонний фреш (рибний ресторан поруч з готелем Memnon) – 27 LE

Рибне філе та банановий фреш (рибний ресторан поруч з готелем Memnon) – 52 LE

 

Фреш з очерету – 1 LE

Фреш з апельсину – 3 LE

 

В кафе та ресторанах 10% за обслуговування не включають в ціни в меню, іноді окремо беруть податок 10 LE.

 

 

Корисні поради

 

З європейців в Єгипті звісно що намагаються кругом зрубати побільше грошенят та часто-густо називають захмарні ціни, але певні місця (зокрема точки, які роблять фреши, іноді продавці фруктів, тощо) не рідко мають вивішений прайс-лист або якісь таблички з цінами. Ціни звісно, що пишуться арабські для місцевого населення, але їх зовсім неважко вивчити та отримувати з цього певний зиск. Я, наприклад, просто перемалював їхні арабські цифри з відповідністю до наших арабських та коли йшов по місту чи їхав на таксі вивчав їх по номерним знакам авто. Потім підходиш до точки з фрешами запитуєш скільки коштує апельсиновий фреш, тобі кажуть наприклад 10 LE, дивишся на прайс та кажеш, що я тут не бачу цифри 10 LE. В цей момент потрібно бачити їх обличчя :) Ніхто не здогадується, що читати арабською ти все рівно не вмієш та одразу ж отримуєш відповідь: “Ну добре, 3 LE” :) Все, більше ніяких розмов.

 

Висновки

 

Нубійські пам’ятки Асуану та Абу Сімбелу зовні не такі величні та вражаючі як Луксору та Гізи, проте всередині вони збереглися значно краще. Після того як я ознайомився з величчю форми пам’яток у Фівах та Гізі, якраз було досить доречно зробити наступний крок і більше уваги приділити якості внутрішнього наповнення єгипетської культури. До того ж розташування визначних місць у Нубії по берегах Нілу, озера Насер та особливо на островах робить таку подорож значно цікавішою та більш романтичною. Чого варта лише прогулянка по Нілу на яхті сама по собі? Примощуєшся на палубі зручніше, лагідне зимове єгипетське сонечко на небі та плескотіння синьої безодні Нілу під ногами. Дивишся навкруги, а там екзотична рослинність посеред пустелі, великі круїзні кораблі та безліч маленьких фелюк, які цілий день невтомно борознять здається всю блакитну поверхню Нілу аж до горизонту. Від цих маленьких парусних човників взагалі неможливо відірвати погляд. Вони немовби би мурахи, які ні на секунду не припиняють рух в своєму водяному мурашнику. Асуан справжня перлина Нілу. В Єгипті з його романтичною чарівністю можна співставити хіба що цивілізовану красу Олександрії.Создан 17 апр 2011  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником